Aktualności

Słowo na niedzielę

Pan Jezus uczy sprawiedliwości

Ewangelista, św. Mateusz, który przed  spotkaniem z Jezusem był celnikiem i znał się bardzo dobrze na podatkach i pieniądzach, opisuje spotkanie Jezusa z faryzeuszami i zwolennikami Heroda. Nie mieli oni dobrych zamiarów względem Pana Jezusa i zadali mu podchwytliwe pytanie na temat podatków. Byli zazdrośni o to, że tak wielu ludzi chodziło za Jezusem i z zapartym tchem słuchało Jego nauki. Postanowili więc zastawić na Niego pułapkę. Chcieli pokazać, że nie jest On taki doskonały, że można Go, jak mówimy potocznie, wyprowadzić w pole, a może nawet oskarżyć i wtrącić do więzienia.  

 

 

Pan Jezus jednak znowu ich zaskoczył i zadziwił. Nie dając się wciągnąć w sprawy podatkowo – polityczne, przekazał niezwykłą naukę. Zapytany o to, czy człowiek powinien płacić podatek, który wydaje mu się niesprawiedliwy, poprosił o monetę podatkową. Gdy zobaczył wyryty na monecie wizerunek  cezara i jego podpis, wypowiedział słowa, które zapewne znamy bardzo dobrze: „Oddajcie cezarowi co należy do cezara, a Bogu oddajcie to, co należy do Boga”.

Pan Jezus w ten sposób przypomniał, że człowiek powinien być zawsze sprawiedliwy i oddać każdemu to, co mu się słusznie należy. Nie powinniśmy być niczyimi dłużnikami. Ani innych ludzi, ani państwa. Ale najważniejsza nauka płynąca ze słów Jezusa mówi o tym, że człowiek należy do Boga. I Bogu powinien oddawać cześć, szacunek i miłość. To Bóg jest Panem całego świata i wszystkiego co na nim jest. Wszystko wyszło z ręki dobrego Boga. A człowiek jest najdoskonalszym Jego dziełem, stworzonym, na Jego obraz i podobieństwo. I w imieniu samego Boga ludzie sprawują niejako władzę nad światem. To do pierwszych rodziców w raju Bóg powiedział, że mają czynić sobie ziemię poddaną. Człowiek musi jednak pamiętać, że nie jest „panem nad panami” że ma nad sobą Sędziego, przed którym będzie musiał kiedyś zdać relację ze swego życia i z tego jak sprawował władzę nad światem.

Słowa Jezusa zapisane w dzisiejszej Ewangelii przypominają nam o tym, że człowiek zawsze powinien być sprawiedliwy, choćby nawet było to bardzo trudne. Z katechizmu wiemy, że sprawiedliwość jest jedną z cnót głównych, obok roztropności, umiarkowania i męstwa. Są więc to sprawy bardzo ważne w oczach Pana Boga. Być człowiekiem sprawiedliwym, nawet jeżeli czasem jest to bardzo trudne, to znaczy stawać się podobnym do Boga.

Co 4 lata odbywają się na różnych kontynentach Olimpiady sportowe. Startują w nich najlepsi sportowcy z całego świata.  Zwycięzcy oprócz cennych nagród i premii pieniężnych, zdobywają też wielką sławę. Właściwie każdy zawodnik marzy o tym, aby być zwycięzcą olimpijskim i przygotowuje się do startu w olimpiadzie przez kilka długich lat, bo zawodnik w swoim życiu może brać udział w olimpiadach zaledwie parę razy. Prawie 100 lat temu, w 1928 roku taka olimpiada odbywała się w Amsterdamie. W walce o złoty medal w szermierce wystąpili  Francuz i Włoch. Walka była bardzo zacięta, publiczność z ogromnym napięciem obserwowała te zmagania. Francuz był w trudnej sytuacji, gdyż wysoki Włoch miał większy zasięg ramion. Natarcia Francuza były jednak bardziej zdecydowane. Atak i obrona następowały błyskawicznie. Nagle interweniowali sędziowie. Jednemu z nich wydawało się, że Francuz został trafiony. Przez widownię przeszedł jęk zawodu. Jeśli Francuz zostałby trafiony, musiałby pożegnać się ze złotym medalem. Wkrótce jednak sędziowie doszli do porozumienia i rzecznik sędziowski ogłosił, że trafienia nie było i zawodnicy będą walczyć dalej o złoty medal. Widzowie odetchnęli z ulgą. Tymczasem Francuz podniósł maskę szermierza, zrobił krok w stronę sędziów i powiedział: „zostałem trafiony”. W ten sposób stracił złoty medal.

Sędziowie wcześniej wydali werdykt na jego korzyść, ale on tego orzeczenia nie przyjął. Sprawiedliwość i uczciwość były dla niego cenniejsze niż olimpijski medal z najcenniejszego kruszcu.

Podobne sytuacje zdarzają się dość często, bo wielu sportowców, mimo iż bardzo chce wygrać, to jednak jeszcze bardziej ceni sobie honor, uczciwość i sprawiedliwość, czyli to, czego naucza Pan Jezus.

„Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. Niech te słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii będą wskazówką jak sprawiedliwie postępować, aby podobać się Bogu, Sprawiedliwemu Sędziemu, który wynagrodzi wszelkie dobro nagrodą cenniejszą niż złoto – bo radością życia wiecznego.